Dotacje
Przetłumacz stronę

Nawigacja
· Strona główna / Home Page
· Kalendarium / Timeline
· Dane techniczne / Specification
· Historia / History
· Artykuły / Articles
· Grupa Poszukiwawcza ORZEŁ / Association of the "ORZEL" submarine search group
· Forum
· Katalog linków / Links
· Galeria / Photogallery
· Kontakt / Contact
· Szukaj / Search
Ostatnie artykuły
· U-Booty nietypowo ut...
· O potrzebie posiadan...
· Antoni's Story (Tol...
· ORP "Orzeł" a pola m...
· Nieudane ataki polsk...
Ostatnio Widziani
· zawila03:34:25
· ted 1 dzień
· Stary_Wraq 1 dzień
· Iron Duke 2 tygodni
· jansodula 2 tygodni
· krogulec 2 tygodni
· donitzz 5 tygodni
· Krolik 6 tygodni
· dj cat 7 tygodni
· crolick 7 tygodni
Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

11-01-2017 17:40
...a dwa poprzednie szwedzkie "Sztokholmy" nie weszły do służby, bo padły pastwą ognia. W wykończeniu jednego z nich mieli podobno maczać palce Polacy???

11-01-2017 17:38
Wszystkiego BEST dla Wszystkich na Rok Stulecia Riewolucyi i eksplozji na "Vanguardzie"!

08-09-2016 15:18
No pewno ze CZEŚĆ!

06-09-2016 21:38
cześć załoga! kopę lat! Shock

13-08-2016 19:32
ten szwed nomen omen nazywał sie Stockholm :-)

Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Melodyjka powraca?...
Stary_Wraq
Witam po dłuższej przerwie. Po pierwsze - strasznie jestem zły na wp.pl, mój portal, na którym mam skrzynkę. Te tłuczki żołędne wzięły i skomplikowały proces dodawania komentarzy do wiadomości. Świerzbi mnie myszka, żeby napisać wszystkim Sikorskim et Cie., żeby przestali zajmować się czwartorzędnymi sprawami typu "rozliczenia delegacji", a zabrali się do pracy.
Po drugie - znowu zaczną szukać wraku ORŁA! Hurra, tylko dwa pytania: czy tak samo niemrawie i czy z takim samym marnym skutkiem??
2wśnm na półce, z odpowiednią wersją "Dodatku" o okrętach, to jest potężne źródełko. Dowiodło swej przydatności, gdy okazało się, że nie wychodząc z pokoju (!) zidentyfikowałem ostatniego "podejrzanego" bez pudła. Rzecz jasna trzymam kciuki, jak wpadnie mi coś z prasy czy z sieci do wiadomości - to może uda mi się zidentyfikować następnego "podejrzanego".
Dla jasności - w teorię spiskową nie wierzę, bo byłby to gwóźdź do trumny dla całej sprawy. Pozdrawiam wszystkich, Wesołych Świąt.
Edytowane przez Stary_Wraq dnia 08-04-2015 15:18
ORLA Twych lotów potęga...

ted
Myślę Stary Druhu, że odkrywcy "macają" coraz bliżej i wreszcie TRAFIĄ. W tym ostatnim etapie zanosi się na "wyścig" Panów z MAP i MW (kto pierwszy) ale nas powinna cieszyć przede wszystkim ich DETERMINACJA - jakiej dotąd nie było i wszystko mi jedno komu się uda - byle się im UDAŁO wreszcie odnaleźć ORŁA.

Stary_Wraq
Mówiąc bardzo brutalnie - nasza "kochana Rzplita" sromotnie przespała i przegrała sprawę. Starania o wyjaśnienie zagadki "Orła" NALEŻAŁO PODJĄĆ 12 CZERWCA 1940 ROKU!!!

Ktoś nie dopatrzył, ktoś nie chciał kogoś urazić, komuś było nie w smak, komuś nie pasowało... i tak siedem i pół dekady przeleciało "bachrunter", jak mawiają Niemce, a czas nie jest tu naszym sprzymierzeńcem.

Moim zdaniem z gruntu zła jest filozofia, stojąca za, czy leżąca u podstaw naszych teraźniejszych poszukiwań Wraku. Spiskowe teorie sprawy nie ułatwiają - zaiste nie wiem kto, na jakiej podstawie i w jakim celu umyślił sobie, że raptem sześćdsziesięcioparoosobowa Załoga "jakiegoś Orła" zaczęła komuś zawadzać i ten ktoś postanowił się jej "pozbyć". Ktoś inny wymyślił, że to sami Anglicy go zatopili i nie chcą się do tego przyznać, ba - rzucają kłody pod nogi Polakom, chcącym rzecz wyjaśnić. Jeszcze ktoś podrzucił kolejny pomysł - że Wrak został już dawno odnaleziony i usunięty bez ceregieli, jako przeszkoda nawigacyjna (o horror, gdyby to była prawda).

Rzeczywistość MOŻE być całkiem inna: Okręt może leżeć sobie na zupełnym uboczu, padłszy w swoim czasie ofiarą może prozaicznego, a brzemiennego w skutki wypadku. Wiem, że fachmani Historii nie darzą specjalnym uczuciem wspomnień pana kmdr. Bolesława R. - ale on w pewnym miejscu wspomina o boi ratunkowej, widzianej z pokładu "Wilka".

JA nie chcę nikogo oczerniać, w teoryjki spiskowe nie wierzę, ale widzę, że ten ORZEŁ nam "uciekł i zmylił pogonie" nadzwyczaj skutecznie. Znów ja: jestem wciąż zdania, że JEST CZEGO poszukać, to znaczy Wrak wciąż istnieje i CZEKA. Czeka pewnie i Prezydent RP na wytęskniony (nja pewno od nas...) meldunek o powrocie "Orła" z patrolu...

Stary_Wraq
Aha - w dobie zażartych kłótni o ten i ów pomnik (w sensie: stawiać czy nie?) widzę z mojego fotela Pomnik już wystawiony Okrętowi i jego Załodze w Sieci. BRAWO!!! TAK TRZYMAĆ.

wavi
Stary_Wraq napisał(a):
Wiem, że fachmani Historii nie darzą specjalnym uczuciem wspomnień pana kmdr. Bolesława R. - ale on w pewnym miejscu wspomina o boi ratunkowej, widzianej z pokładu "Wilka".

Witam.
A można prosić o namiary gdzie dokładnie o tym wspomina ?
Chenie bym poczytał.
Pozdrawiam
Bartosz-wavi

Stary_Wraq
Boja ratunkowa z Orła wspominana jest podobno w Wielkich Dniach... pana Pertka. Ja poczytałbym Patrole ORŁA i obejrzałbym film.

wavi
" podobno "
No właśnie , ale gdzie i w którym wydaniu ?
Bo niestety ale " podobno " nic nie znaczy .
Pozdrawiam
Bartosz-wavi

Stary_Wraq
...to jest raczej: "od którego wydania". Ja to pamiętam z tego wydania, które ukazało się 45 lat temu, w 1972 roku. Niestety w tej chwili nie mam książki przy sobie, ale mogę sprawdzić i podam dokładnie miejsce. Pozdrawiam. wmw St_Wr ze S-ka

zawila
W każdym razie ani w wydaniu 1967 ani 1981 takiej wzmianki nie ma.

stan_zawila@yahoo.se
donitzz
Jest taka wzmianka w Dzieje ORP Orzeł Jerzego Pertka z 1972 roku,strona 115 :
"Otóż Anczykowski twierdzł,że na jego wachcie w drodze na patrol po zaginięciu "Orła" został zauważony prawie całkowicie zanurzony przedmiot,który wyglądał bardzo podobnie do jednej z bojek ratunkowych "Orła".Wykonany nieco póżniej w tył zwrot nie odniósł pożądanego skutku,tzn.przedmiot ten nie został ponownie odkryty."
"Każdemu zdarza się być głupcem przynajmniej przez pięć minut dziennie.
Mądrość polega na tym, by nie przekroczyć limitu."

Przejdź do forum: