27 September 2023 12:53
Nawigacja
· Strona główna / Home Page
· Kalendarium / Timeline
· Dane techniczne / Specification
· Historia / History
· Artykuły / Articles
· Grupa Poszukiwawcza ORZEŁ / Association of the "ORZEL" submarine search group
· Forum
· Katalog linków / Links
· Galeria / Photogallery
· Kontakt / Contact
· Szukaj / Search
Najnowsze artykuły
· Krążowniki pomocni...
· U-Booty nietypowo ut...
· O potrzebie posiadan...
· Antoni's Story (Tol...
· ORP "Orzeł" a pola ...
Ostatnio Widziani
· Iron Duke 2 tygodni
· donitzz 4 tygodni
· Maryoush 4 tygodni
· zawila 5 tygodni
· dar791446 tygodni
· ted48 tygodni
· Xaro83 tygodni
· Marcin87 tygodni
· beretnikov89 tygodni
· tomekjan91 tygodni
Losowa Fotka
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

30-12-2021 20:52
Witam!!!

30-12-2021 18:14
Witam wszystkich ponownie Wink

22-12-2021 13:05
Bravo!!!! Warto było czekać.

22-12-2021 11:23
Witam Was ponownie!!!

16-07-2018 13:24
https://tech.wp.pl
/chca-przebadac-60
0-km-kw-dna-morza-
szukaja-wraku-pols
kiego-okretu-62739
99885588097a

Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Próba oceny szans na odnalezienie Orła
Stary_Wraq
Przede wszystkim - czas pracuje na niekorzyść ew. zapaleńców. Woda morska nie zawsze, i nie wszystkie materiały konserwuje.
Cechy bez pudła identyfikujące Orła - to nazwa na kiosku oraz słynna tablica z dedykacją pamięci Marszałka Piłsudskiego. Obie znajdowały się na kiosku.
W przypadku trafienia w kiosk okrętu dużą bombą lotniczą - co brane jest pod uwagę, jako jedna z przyczyn utraty Orła - obie te cechy przestały istnieć, lub stały się trudne do ew. wykorzystania przy identyfikacji domniemanych szczątków.
Bomby lotnicze, trafiające w długi kadłub okrętu mogły spowodować eksplozję torped w aparatach przed lub za kioskiem, co mogłoby doprowadzić do przełamania się kadłuba na kilka części. To wyeliminowałoby kolejną cechę identyfikującą wrak okrętu - jego sporą długość.
Sławne oddziaływanie środków bojowych przeciwnika (dokładnie dużych, a raczej ciężkich bomb lotniczych) - o ile okręt zginął na skutek akcji tegoż nieprzyjaciela - mogło być nadzwyczaj poważne, prowadzące do zniszczenia kadłuba w stopniu bardzo utrudniającym identyfikację.
Do myślenia daje fakt, iż wraku dotąd nie odkryto. Moje propozycje są następujące:
a) aby wyeliminować widmo prawie zupełnego zniszczenia okrętu przez bombę lub bomby lotnicze - warto przeszukać rejon "środka Morza Północnego", o którym wspominał meldunek OKW czy SKL w związku z domniemanym zatopieniem wrogiego okrętu podwodnego w dniu 29 maja 1940 roku;
b) zaprosić do współpracy przy próbie odnalezienia szczątków Orła Deutsche Marine, dawnych przeciwników, a dziś partnerów z NATO. Oni wiedzą zapewne swoje na ten temat;
c) starannie przeszukać CAŁĄ domniemaną trasę ostatniego rejsu okrętu; mi osobiście nie daje spokoju myśl o tym, iż nasz okręt mógł WCALE nie wypłynąć na Morze Północne, ginąc z jakiejś przyczyny jeszcze na podejściach do niego.
Pomnik Orła i jego Załogi. Coś takiego JUŻ istnieje - jest to dla mnie NINIEJSZA STRONA ze wszystkim, co się na niej dzieje: namacalny ślad w Sieci, świadczący o tym, że i okręt i ludzie z jego Załogi nie zostali - i nie zostaną - zapomniani. Tu przy okazji bura z datą wsteczną dla byłego Dowództwa MW PRL, które nie znalazło w sobie dość siły ducha, by doprowadzić do zachowania "Sępa" w charakterze materialnego pomnika Orła.
Materialnym Pomnikiem - i kontynuatorem wspaniałej tradycji Orła - jest też TRZECI ORZEŁ i wszyscy ludzie z nim związani.
Czas, jak wspomniałem, pracuje przeciw entuzjastom, ale ja mocno trzymam za nich kciuki i wierzę, że wrak zostanie zlokalizowany i poddany odpowiednim badaniom, możliwie bez ingerencji bezpośredniej, po czym pozostanie na zawsze w miejscu, w którym legł. Pozdrawiam wszystkich - wmw stary_wraq
 
ted
Pewne wątki jak widzę powracają.
Była już tu wcześniej mowa o tym, że tablica z kiosku ORŁA była zdjęta w Wielkiej Brytanii a dowodem na to miały być zrobione tam fotografie kiosku bez niej.
Trudno spekulować, jakie uszkodzenia doprowadziły do zatopienia okrętu, ale nawet w części zniszczony okręt moim zdaniem będzie do rozpoznania bo ma wiele charakterystycznych cech. Kiedyś Amerykanie poszukiwali wraku zatopionego kutra torpedowego PT-109 (tego, którym dowodził późniejszy prezydent USA - John Kennedy) i zidentyfikowali go po jedynym widocznym detalu na dnie. Z przysypanego wraku widoczny był tylko fragmencik burty i pokładowa wyrzutnia torpedowa, ale to wystarczyło.

Co do tego "środka Morza Północnego" i rzekomego niemieckiego ataku lotniczego, nie ma nawet pewności, czy miał miejsce naprawdę czy to tylko "kaczka propagandowa". A jak nie ma nawet pozycji to jak szukać za tym tropem w ciemno? W przypadku ataku "Hudsona" przybliżona pozycja chociaż jest, ale i tak nie zmienia to faktu, że obszar do zbadania jest bardzo rozległy i pisaliśmy już, ile to mniej więcej kilometrów kwadratowych. Trzeba skończyć badanie tego rejonu do końca i pytanie, czy jest zasadne równoczesne poszukiwanie w innych miejscach.
 
Stary_Wraq
Temat rzeczywiście wraca, ale nie po to, by kogokolwiek denerwować. Chodzi o fakt zniszczenia elementów, mogących "służyć pomocą" w identyfikacji wraku, gdyby ten został odnaleziony. Nie został odnaleziony przez 75 lat i samo to daje do myślenia: czy aby nie w złym miejscu go szukamy? W przypadku przełamania wraku - znalezienia go we fragmentach - do lamusa pójdzie nam długość całkowita, jako cecha identyfikująca i proces identyfikacji zamieni się w żmudną pracę przy niewielkich detalach. Moje prywatne "wojowanie" z kolejnymi wrakami opiera się o założenie, że dany wrak leży na dnie w całości (nieprzełamany).
Mówi się i pisze, że tropiciele są już blisko celu - pytanie brzmi, w jakim stanie zastaną wrak [nieuszkodzony czy noszący na sobie ślady oddziaływania broni/środków bojowych przeciwnika]?
Rozumiem, że całkowite unicestwienie sporego okrętu podwodnego - to jest ZUPEŁNE jego zniszczenie - nie wchodzi w rachubę [zawsze COŚ zostanie]? Pozdrawiam.
 
ted
Lata ostatnich odkryć pokazują, że nawet wraki z I wojny światowej potrafią się nieźle "trzymać". Wejdź na stronę "Die U-Bootwaffe: U-Booty w wojnie 1939-1945" - tam jest często mowa o tych nie tak dawnych znaleziskach wraków okrętów podwodnych z I a także II wojny światowej zarówno na Morzu Bałtyckim jak i Północnym - i sam się o tym przekonasz.
 
stary7
Panowie to był największy okręt podwodny ''podwodny krążownik"lat 30.
Powiem tak, jeśli się trafi na jego ślad w całości lub nie, technika jest w stanie rozpoznać detale. Nie tylko kiosk jest charakterystyczny.

Wielkie podziękowania dla "Santi" .
Dobra robota,tak trzymać.

Koledzy po kolei wyjaśniajmy hipotezy zatonięcia Naszego Orła.
Tylko tak nam się to uda.
 
Stary_Wraq
Najgorszym pomysłem będzie położenie uszu po sobie, z tym się w pełni zgadzam. Nie można zaprzestać, obojętne pod jakim sztandarem. To, że wraki potrafią się "trzymać" - to pewnie zależy też od wody Morza Północnego i Bałtyku. Jeśli zatem wrak "Orła" "gdzieś" jest - to nie "rozlezie się", tak jak "Titanic". Standardowe pytanie: GDZIE on jest?
 
Przejdź do forum
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
"Zatajone" odkrycie ORŁA? Poszukiwania - Searching 2 25-10-2022 18:03
Co wiadomo dotąd o ostatnim patrolu Orła na pewno? Poszukiwania - Searching 2 18-10-2022 22:47
Odnaleziono Orła!! ORZEŁ - ORZEL 184 24-02-2018 23:40
Zapisy z dziennika okrętowego Orła Poszukiwania - Searching 1 13-02-2018 09:52
SANTI ODNALEŻĆ ORŁA - MAJ 2015 ORZEŁ - ORZEL 12 04-09-2015 13:44
Zaloguj
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 976
· Najnowszy użytkownik: testik
Ankieta
Moje poszukiwania ORP ORZEŁ

Szukam, czytam, przeglądam i przekazuję dalej
Szukam, czytam, przeglądam i przekazuję dalej
40% [32 głosów]

Szukam, czytam i przeglądam
Szukam, czytam i przeglądam
39% [31 głosów]

Tylko czytam to co inni napiszą
Tylko czytam to co inni napiszą
13% [10 głosów]

Czekam jak ktoś inny znajdzie okręt
Czekam jak ktoś inny znajdzie okręt
9% [7 głosów]

Ogółem głosów: 80
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 13/09/2008 14:47

Archiwum ankiet
Webmaster
Twórca i opiekun

Marcin Burza Burzyński
5,152,140 unikalnych wizyt