31 May 2023 05:17
Nawigacja
· Strona główna / Home Page
· Kalendarium / Timeline
· Dane techniczne / Specification
· Historia / History
· Artykuły / Articles
· Grupa Poszukiwawcza ORZEŁ / Association of the "ORZEL" submarine search group
· Forum
· Katalog linków / Links
· Galeria / Photogallery
· Kontakt / Contact
· Szukaj / Search
Najnowsze artykuły
· Krążowniki pomocni...
· U-Booty nietypowo ut...
· O potrzebie posiadan...
· Antoni's Story (Tol...
· ORP "Orzeł" a pola ...
Ostatnio Widziani
· Iron Duke 3 tygodni
· zawila 4 tygodni
· dar791429 tygodni
· ted31 tygodni
· Xaro66 tygodni
· Marcin70 tygodni
· beretnikov72 tygodni
· tomekjan73 tygodni
· sztopka74 tygodni
· Krecia74 tygodni
Losowa Fotka
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

30-12-2021 20:52
Witam!!!

30-12-2021 18:14
Witam wszystkich ponownie Wink

22-12-2021 13:05
Bravo!!!! Warto było czekać.

22-12-2021 11:23
Witam Was ponownie!!!

16-07-2018 13:24
https://tech.wp.pl
/chca-przebadac-60
0-km-kw-dna-morza-
szukaja-wraku-pols
kiego-okretu-62739
99885588097a

Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Działo ORŁA
Bergen
Zwracam się do szanownych kolegów z pytaniem: czy działo na Orle było połączone lukiem z kioskiem okrętu? Tzn. czy można było dostać się do działa bezpośrednio z kiosku bez wychodzenia na "zewnątrz" (na jednym ze zdjęć z budowy wyrażnie widać iż taki luk mogłby się znajdować w przedniej części kiosku). Interesujący jest fakt iż chyba niezachowało się żadne zdjęcie Orła z całkowicie obróconą maską działa. Jest natomiast w książce J.Pertka zdjęcie przedstawiające marynarzy Orła pozujących do fotografi na tle "lekko" obróconego działa (ostatnie zdjęcie wykonane przed wojną?).Może ktoś kto ma zdolności plastyczne wykonałby rysunek naszego okrętu z działem obróconym np na bakburtę. Jeżeli luk taki był to czy można było go używać tylko po wynurzeniu okrętu czy też będąc w zanurzeniu?Co myślicie o tej konstrukcji, była udana czy też nie? pozdrowienia Bergen.
 
ted
Chyba film o "Orle" z 1958 r. odpowiedziałby na część tych pytań. Przypominam sobie tę scenę, jak "Orzeł" (grał go faktycznie "Sęp") obraca działo główne w stronę (fikcyjnego w filmie z nazwy) statku "Schwerin". Można wrócić do tej sceny i zobaczyć, jak obsługa posługuje się działem, o ile po wojnie nie zmieniono w nim starych rozwiązań.
Edytowany przez ted dnia 14-02-2009 13:45
 
ted
Gdy mówimy o działach pokładowych "Orła", zastanawia mnie fakt, że "Orzeł" odbył 6 patroli praktycznie bez artylerii, bo zamki do działa głównego i Boforsów dostał na któtko przed ostatnim. Ciekawe, dlaczego tak długo to trwało - czyżby te zamki były tak unikatowe, że Brytyjczycy nic nie mogli poradzić i musieli ściągać je od Szwedów dwie trzecie roku? Mogli co prawda spróbować instalować inne armaty, ale to wyłączyłoby "Orła" na dłużej z działań, czego chyba załoga "Orła" nie chciała razem ze swoim kapitanem. Brytyjczycy chyba też potrzebowali "Orła", zwłaszcza gdy rozpoczęła się niemiecka inwazja na Norwegię. To jednak narażało bardzo "Orła" na ataki lotnicze, które były w karierze "Orła", niestety, częstą zmorą. Dwa lekkie "Lewisy" miały zbyt mały zasięg i skuteczność, by okręt obronić skutecznie przed nalotem.
Blef z wycelowanym działem głównym bez zamka pozwolił zatopić łatwiej torpedami 8 IV 1940 r. "Rio de Janeiro", inaczej statek by nie stanął i trudniej byłoby go zatopić uchodzącego na maksymalnych obrotach i zygzakami.
Nie wiadomo, czy przypadkiem zainstalowanie zamków do dział nie stało się pośrednio przyczyną zagłady "Orła", w wypadku, gdyby przebył szczęśliwie pola minowe i nie uległ wypadkowi. Nasza dzielna załoga mogła stracić cierpliwość do natrętnych niemieckich samolotów i podjąć kuszącą próbę zestrzelenia kolejnego napotkanego napastnika za pomocą 40 mm Boforsów w trakcie swego ostatniego patrolu. Tyle, że w takim pojedynku częściej tonął okręt niż spadał samolot. Historie zatopionych U-bootów pokazują to najlepiej. Trzeba czekać na jakieś przełomowe odkrycie, które wyjaśni, która z hipotez jest prawdziwa.

 
ted
Dobrze, że dodałeś te dane o U-bootach, choć o ile pamiętam z u-boat.net. i innych żródeł, ta liczba była nawet wyższa. Co do samolotów, różnie interpretują liczby zestrzeleń, bo sporo z nich nie wracało z misji z nieznanych przyczyn.
 
Iron Duke
Z dostępnych mi planów Orła wynika, że nie było dostępu do studzienki dział 40 mm z wnętrza okrętu.
Cool
 
ted
Na filmie o "Orle" warto przypatrzyć się, jak opuszczali działo przeciwlotnicze przy alarmie zanurzeniowym, bo jest tam taka scena.
 
ted
Sam 40 mm podwójny Bofors był ukrywany w studzience podnoszonej i opuszczanej hydraulicznie, ale muszę obejrzeć, czy załoga biegła do innych włazów po alarmie zanurzenia (chyba rzeczywiście nie zjeżdżała z działem -muszę sprawdzić).
Edytowany przez ted dnia 15-02-2009 18:30
 
ted
Kto byłby szybszy w sprawdzeniu ode mnie - niech odpisze.
 
pawelciol
Sprawdzałem w planie w książce Czesława Rudzkiego i znalazłem ,że wedle tego planu w studzience Boforsów była drabinka do wnetrza studzienki i w głębi studzienki właz do wnętrza kadłuba. Owszem po wojnie "Sęp" mógł zostac trochę przebudowany-zdjeto osłonę działa 105mm. widać to na filmie.
 
pawelciol1991@aol.pl
ted
Dzięki - podejrzewałem minimalne zmiany, a także przeróbki uzbrojenia. Masz film ściągnięty czy na kasecie ? - chętnie bym zdobył kasetowy, bo z internetu wolałbym nie ściągać.
Edytowany przez ted dnia 22-02-2009 19:53
 
pawelciol
niestety z neta i to tylko trzecia część bo wczesniejsze się nie dają - jakieś 3 miesiace temu leciał w TV i zapamiętałem.
 
pawelciol1991@aol.pl
ted
Pewnie tak. Armaty także się zmieniały. Przy pierwszej okazji nagram film jak znów puszczą w TV lub gdzieś dorwę.
Edytowany przez ted dnia 22-02-2009 20:02
 
ted
Ostatnio nabyłem książkę A. Zasiecznego pt. "Broń Wojska Polskiego" o naszym lotnictwie i Marynarce Wojennej. Okręty wojenne pokazano tam podobnie jak niegdyś w "Żołnierzu Polskim", ale dodano zdjęcia i inne komentarze. Trochę błędów w faktografii - jeśli chodzi o wyniki działań bojowych - bo wszystko oparte na trochę dawnych a nie nowszych źródłach - mimo to cenna rzecz, gdy szuka się szczegółów technicznych. Szczegóły tej książki chwalą rozwiązania techniczne zastosowane na "Orle" i jakby pośrednio odpowiadają na pytanie powyższe kolegi Iron Duke'a - działo 40 mm wysuwano hydraulicznie z wodoszczelnego przedziału kiosku. Obsługa stawała na platformie i wyjeżdżała RAZEM Z DZIAŁEM gotowa do natychmiastowego otwarcia ognia po wynurzeniu okrętu. Tak więc wątpliwości, czy mieli dostęp od środka - chyba teraz są rozwiane.
Wiedziałem o tym wcześniej, ale chciałem dostać coś, co dodatkowo to potwierdzi.
Książka chwali także zastosowanie siłowników hudraulicznych do poruszania klap, włazów, peryskopów i sterów okrętu (zamiast elektrycznych na starszych okrętach) a także zastosowanie nowoczesnej konstrukcji - wręgi na zewnątrz kadłuba mocnego (co pozwoliło zyskać na przestrzeni), spawania kiosku i elementy wyposażenia ze stali - co spowodowało zmiejszenie masy konstrukcji i jej wzmocnienie.
Szkoda, że nie piszą też o głównym dziale kal. 105 mm i jego oryginalnej masce.
Edytowany przez ted dnia 21-03-2009 13:31
 
dar7914
W sprawie filmu wszystkich chetnych prosze o kontakt moge pomoc !
 
ted
Napisz jak - bo chętnie skorzystam i próbowałem wysłać prośbę - ale skrzyneczkę masz pełniuśką...Smile
Edytowany przez ted dnia 21-03-2009 17:19
 
telesfor
Witam,nie posiadam żadnej literatury technicznej o orle ale po przecztyaniu tematu pusciłem film sa tam sceny walki działem 40 i ono wyjezdza tam samo a obsługa podbiego do niego rozkładając uchwyty i podesty ,spowrotem jest tak samo składane so uchwyty i działo sie zjeżdza do luku ,na filmie widac luk jest on bardzo ciasny i miesci sie w nim samo działo. Główne działo niestety nie posiada juz osłon SĘP juz ich nie miał po wojnie ,w filmie jest kilka scen obracania działa samego i z obsługą ,to tyle może cos pomogłemSmile
 
ted
Ciekawe, czy to rozwiązanie z obsługą zmienili po wojnie, czy też w ogóle nie musieli. W literaturze mam inaczej - tak jak wyżej. Bardzo dobry plan w książce Rudzkiego o naszych okrętach podwodnych wyraźnie pokazuje drabinkę i zamykany luk do platformy z działkiem przeciwlotniczym. Dzięki temu, że lufy działek 40 mm przed podniesieniem platformy sterczały pionowo, było miejsce dla obsługi- gdy stanęła tuż za nim. Po podniesieniu lufy działka przyjmowały właściwe położenie. Z planu nie mogę się tylko zorientować, gdzie był nkm kal. 13,2 mm, o którym piszą w wielu pozycjach.
Z filmu powojennego też pamiętałem, że obsługa nie wykorzystywała platformy działka przy zanurzeniu awaryjnym, podejrzewam jednak, że choć w trakcie wojny ISTNIAŁA możliwość wyjeżdżania obsługi z działem (liczyły się wtedy ułamki sekund), zaniechano tego w późniejszym okresie pokojowym. Może w 1958 r. to było już inne nowocześniejsze działo i zabierało więcej miejsca, albo przerabiano jakoś platformę?
Edytowany przez ted dnia 23-03-2009 00:21
 
dar7914
W sprawie pomocy dotyczacej filmu o Orle, wyjasniam, ze mam nagrany na plycie cd.
Jak ktos chce piszcie, pomoge !
 
ted
W obecnych czasach niewiele masz okrętów z II wojny większych w roli jednostek-muzeów albo do niedawna w służbie jak np. amerykański typ "Iowa". Z "Sępem" w roli "Orła" film wyglądał bardzo wiarygodnie (mimo drobnych przeróbek czasowych), w przypadku jednostki nawodnej - z naszą "Błyskawicą" w wojennym kamuflażu też pewnie byłby niezły.
Edytowany przez ted dnia 23-03-2009 19:57
 
Iron Duke
A skąd niby miano wziąć okręt podobny do Grafa Spee? W filmie Misja rekina traktującym o zatopieniu USS Indianapolis z 1991 roku za Indianapolis robił któryś z pancerników klasy IowaGrin Wtedy w filmach brały udział prawdziwe okręty i to z epoki a nie jak w Pearl Harbour fregaty klasy Oliver Hazard Perry Sad . A w filmie Orła i Bitwę u ujścia Rio de La Plata kręcono w mniej więcej tym samym czasie. I tak dobrze, że użyto Sępa a nie np okręt klasy M. A jeśli chodzi o zrobienie okrętu w komputerze to Oklahoma w PH miała 4Grin śruby. Pogratulować modernizacji Grin
Cool
Edytowany przez Iron Duke dnia 23-03-2009 20:05
 
Przejdź do forum
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
"Zatajone" odkrycie ORŁA? Poszukiwania - Searching 2 25-10-2022 18:03
Co wiadomo dotąd o ostatnim patrolu Orła na pewno? Poszukiwania - Searching 2 18-10-2022 22:47
Odnaleziono Orła!! ORZEŁ - ORZEL 184 24-02-2018 23:40
Zapisy z dziennika okrętowego Orła Poszukiwania - Searching 1 13-02-2018 09:52
SANTI ODNALEŻĆ ORŁA - MAJ 2015 ORZEŁ - ORZEL 12 04-09-2015 13:44
Zaloguj
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 976
· Najnowszy użytkownik: testik
Ankieta
Moje poszukiwania ORP ORZEŁ

Szukam, czytam, przeglądam i przekazuję dalej
Szukam, czytam, przeglądam i przekazuję dalej
40% [32 głosów]

Szukam, czytam i przeglądam
Szukam, czytam i przeglądam
39% [31 głosów]

Tylko czytam to co inni napiszą
Tylko czytam to co inni napiszą
13% [10 głosów]

Czekam jak ktoś inny znajdzie okręt
Czekam jak ktoś inny znajdzie okręt
9% [7 głosów]

Ogółem głosów: 80
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 13/09/2008 14:47

Archiwum ankiet
Webmaster
Twórca i opiekun

Marcin Burza Burzyński
4,978,310 unikalnych wizyt